Özgül Özkan Yavuz, "2023 hedefimiz Kadının İşgücüne Katılımını Yüzde 41'e çıkarmak"

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı son yıllarda artarak yüzde 34’e ulaştı. 2023’e kadar hedefimiz yüzde 41’i yakalayabilmek."dedi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
09 Mart 2021 Salı 13:46
Özgül Özkan Yavuz, "2023 hedefimiz Kadının İşgücüne Katılımını Yüzde 41'e çıkarmak"

 

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde ‘Kadınların Turizm Sektöründeki Rolü ve Turizmde Fırsat Eşitliği’ başlıklı bir panel düzenledi.

Panelde konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ülkemizin iddialı kalkınma hedeflerine ulaşabilmesinin kadınlarımızın ekonomik ve toplumsal hayat içinde daha fazla yer alması ile doğrudan ilişkili olduğunu belirterek, “Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı son yıllarda artarak yüzde 34’e ulaştı. 2023’e kadar hedefimiz yüzde 41’i yakalayabilmek. Bu amaçla devletimizin tüm kademelerinde çok sayıda çalışma devam ediyor” dedi. Yavuz, turizmin kadınlara hem işveren hem de çalışan olarak diğer sektörlere göre çok daha fazla fırsat sunduğunu kaydetti.

Eresin: Esnek çalışma ile yüzde 20 artar

Handan Boyce Danışmanlık Kurucusu ve MPI Türkiye Kurucu Başkanı Handan Boyce’un moderatörlüğünde gerçekleşen panelde konuşan TÜROB Başkanı Müberra Eresin ise, kadınların dünyada turizmdeki işgücünün yüzde 54'ünü oluşturduğuna işaret etti.

Eresin, şunları söyledi: “Türkiye’de turizmde bu oran yüzde 33. Turizmdeki istihdamın en büyük bölümünü oluşturan konaklamada kadınların oranı yüzde 35.6. Hedefimiz bu oranı yüzde 50’nin üzerine çıkarmak. Konaklama sektöründe kadınlar yönetim pozisyonlarının yüzde 40'ından azını, genel yönetim rollerinin yüzde 20'sinden azını ve yönetim kurulu pozisyonlarının yüzde 8'inden daha azını elinde tutuyorlar. Kadın istihdamı yüksek olmasına rağmen, istihdam alanları çoğunlukla alt kademelerde. Dahası, kadınların ortalama ücreti erkeklerden daha düşük. Ulusal düzeyde, cinsiyete duyarlı ve eşitlikçi politikalar etkin bir şekilde uygulandıklarında, turizm sektöründe kadınların ekonomik güçlenmesi dolayısıyla sektörel güçlenme sağlanacaktır.”

Eresin, esnek çalışma sistemiyle ilgili gereken yasal düzenlemelerin yapılması halinde sektördeki kadın istihdamının yüzde 20 artacağını vurguladı. Eresin, 31 Mart itibariyle sona erecek olan kısa çalışma ödeneğine de değinerek, bu uygulamanın turizmde uzatılması gerektiğini, uzatılmaması durumunda en fazla zararı kadın çalışanların görme riskinin yüksek olduğuna işaret etti.

NG Dekor ve NG Lojistik’te örnek çalışma

TÜROB Başkan Yardımcısı ve NG Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür de paneldeki konuşmasında, “Kadınların yapamayacağı bir iş yok. Yeter ki istesinler ve kadınlara fırsat tanınsın” dedi. Gür, grup bünyesindeki NG Dekor ve NG Lojistik fabrikalarında örnek bir çalışmaya imza attıklarına, bu fabrikaların teknik personelden yönetime, muhasebeden forklift operatörüne 287 kişilik tüm personelinin kadınlardan oluştuğuna dikkat çekti. Turizmde erkek egemen alanların bulunduğunu belirten Gür, “Bu alanlarda kadınlar neden daha az, bunu irdelememiz lazım” dedi.

Yallagöz: Kadınlar fark yaratıyor

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Yaşmak Hotels Yönetim Kurulu Başkanı

Taner Yallagöz ise kendi işletmesinden örnek vererek, kadınların ağırlıklı olduğu departmanlarda daha yüksek müşteri memnuniyeti sağlandığına dikkat çekti. “Turizmde kadın gücüne ihtiyaç var” diyen Yallagöz, “Kadın istihdamı maalesef pek de arzu edilen seviyede değil” şeklinde konuştu.

Hilton’da üst kademelerde dikkat çeken yükseliş

TÜROB Başkan Yardımcısı ve Hilton Worldwide Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan da Hilton Grubu olarak globaldeki tüm uygulamaları Türkiye’ye de taşıdıklarını belirterek, “Bu konuda başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Sözgelimi direktörlük gibi eğitim seviyesinin yüksek olduğu daha üst kademe pozisyonlarda kadın çalışan oranımız Türkiye’de otellerimizde yüzde 60-65 arasında. Genel itibariyle Türkiye’de kadın çalışan oranımız ise yüzde 35 civarında. Geleneksel olarak erkek egemen olarak nitelenebilecek teknik veya güvenlik gibi bazı bölümlerde de kadın yöneticilerimiz olmaya başladı. Bu durumu ilerisi için umut verici buluyoruz. Hedefimiz genel olarak kadın çalışan oranımızı yüzde 50’ye yükseltmek” diye konuştu. Şirket dışında da kadınlara destek programlarını hayata geçirdiklerini dile getiren Zerunyan, ‘Yerel Mutfak Global Lezzet’ projesiyle çeşitli illerde kooperatifler ile işbirliği yaparak, kadınların yaptığı üretimleri mutfaklarında değerlendirdiklerini kaydetti.

Accor’dan şiddet mağduru kadınlara mesleki eğitim

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Accor Otelleri Türkiye Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Orkun Petekçi ise Accor Grubu’nun BM’in ‘He for She’ kampanyasının yaygınlaştırılması için anlaşma yaptığı 10 global şirketten biri olduğunu hatırlatarak, “Bulunduğumuz her yerde bu projenin tanınması ve yayılması için çalışmalar yapıyoruz” dedi. Petekçi, özellikle Türkiye’deki otellerinde şiddet mağduru kadınlara eğitim seviyeleri farketmeksizin mesleki eğitim verdikleri bir programın uygulamada olduğunu ifade etti.

Dedeman: Her alanda gerçek eşitlik

TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi ve Dedeman Hotels&Resorts Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Banu Dedeman da gerçek anlamda kadın-erkek eşitliğini sağlayabilmek için üst yönetim kademelerinde de eşitlik sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Yönetim kurullarında kadın sayısı yüksek olan şirketlerin performanları ve etik itibarı daha yüksek, yolsuzluk oranları daha düşük. Kadın çalışan sayısının yüksek olması şirket kârlılıklarını olumlu yönde etkiliyor” dedi.

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Selen Kocabaş,"Çocukla Birlikte İş Hayatına Ara Verip Dönmüyoruz, Bu Ciddi Problem"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Selen Kocabaş, "İş hayatına kadınların katılımı yüzde 38. İlk adım evlilik, ikinci en önemli adım çocuk; çocukla birlikte iş hayatına ara verip geri dönmüyoruz. Bu ciddi problem. Halbuki erkeklerin istihdama katlımı %74’lerde. Ülkemiz sürüdürülebilir zeminde ilerleyip değer üretecekse ancak %38 ‘leri erkekler seviyelerine yaklaşacak hedefler koymakla olacak."

ÖZEL RÖPORTAJIMIZI OKUMAK İÇİN buraya TIKLAYIN

.

Banu İşçi Sezen, "Çalışan Kadını Ev, İş ve Çocuk Sorumluluğu Aşırı Zorluyor, Erkekler Evde Eşit Rol Almalı"

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Banu İşçi Sezen ile yaptığımız özel röportajı okumak için BURAYA tıklayın.

.

Boyner'den Çok Çarpıcı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Filmi

Boyner'in 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kampanyasında İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasaya dikkat çekerek, kadına yönelik şiddet uygulayanlara ceza indirimi verilmemesi isteniyor. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadınların Emeği Platformu, Kendi İşini Kuran Kadınlara Ücretsiz Destek Veriyor

İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Başak İlhan'dan, Amerika'ya İhracat Yapmak İsteyenler İçin ROAD Akademi

Seri internet girişimcisi ve e-ticaret uzmanı Başak İlhan, Amerikaya ihracat nasıl yapılır merak edenler için Road Akademi'yi kurdu. E-ticaret nasıl yapılır tüm ayrıntılarıyla öğretilen Road Akademi'deki online eğitimlerde ihtiyaç duyulan tüm bilgiler aktarılıyor. Haberi okumak için buraya tıklayın.

.

.

TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar ile yaptığımız video röportaj Youtube kanalımızda yayında.Aktar, TÜRKONFED İş Dünyasında Kadın Komisyonu olarak yaptıkları projeleri ve çalışan kadınların, girişimci kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Başarılı iş kadını Note Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği'nin yönetiminde yer alan iş kadınlarıyla yola çıktıkları Lotus Kadınları Platformu'nu neden kurduklarını ve projelerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın.

.

Sevgilin seni az mı çok mu seviyor? Çok mu kıskanç? O zaman şimdi izlemek için BURAYA tıkla

Başarılı İş Kadını Mehtap Yıldız - Arzum Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile özel röportajımızı izlemek için şimdi buraya tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Ebru Darip /Koçtaş Pazarlama ve Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıssı ile özel röportajı izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

Başarılı İş Kadını Petrol Ofisi CMO'su Beril Alakoç ile Özel Röportaj - İş Dünyasında Kadın Olmak - İzlemek için BURAYA tıklayın

.

Nur Ger, 40 Erkekle yola çıktı kadınlar için Yanındayız Derneği'ni Kurdu. İzlemek için buraya tıklayın.

KAGİDER Başkanı Emine Erdem - Kadınları Güçlendiren Projeler İzlemek için BURAYA tıklayın

BUiKAD Başkanı Oya Eroğlu, Kadınları Destekleyen Projeleri Anlattı

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

Zülal Koç - TOBB Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu olarak yaptıkları çalışmaları ve kadın girişimcilerin sorunlarını anlattı.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Abone olduktan sonra abone olundu yazısının yanındaki çan işaretine dokunmayı unutmayın.

.

.

.

Gülseren Açar ile Özel Röportaj

Antalya İş Kadınları Derneği Başkanı Gülseren Açar, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları çalışmaları İşte Kadınlar'a anlattı. İş dünyasında kadınların karşılaştığı sorunları da dile getiren Gülseren Açar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için neler yapılması gerektiğini de anlattı. VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

.

.

Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meral Özdemir, İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayarak DOGÜNKAD'ın cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gerçekleştirdiği projeleri anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sema Karaoğlu İşte Kadınlar'a derneğin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler vererek çalışan kadınların ve girişimci kadınların yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini anlattı. İzlemek için BURAYA tıklayın

banner274

Girişimci İş Kadınları Derneği YK Başkanı Ayferi Tuğcu - Projeler - Girişimci Kadın Sorunları - Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın

.

.

İZİKAD - İzmir İş Kadınları Derneği Başkanı Betül Sezgin, İşte Kadınlar'a hayatını, İZİKAD'ın projelerini ve çalışan kadınların sorunlarını anlattı. Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

.

E Ticaret Uzmanı Kadın Girişimci Başak İlhan ile Girişimcilik Hikayesi, E-ticaret Nasıl Yapılır, E-ticaret fikirleri izlemek için buraya tıklayın.

.

.

Bilim Kadını Burçin Mutlu Pakdil, Kimdir? Galaksiyi Nasıl Buldu? Bilim Kadın Olmak İçin Ne Yapmalı? Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

.

.

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göknur Atalay, derneğin kadınları güçlendirmek için gerçeklleştirdirgi projeleri ve girişimci kadınların sorunlarını İşte Kadınlar'a anlattı. İzlemek için buraya tıklayın


HOLLYWOOD YILDIZLARININ KULLANDIĞI TÜRK ÇANTASI MEHRY MU - Güneş Mutlu Mavituncalılar

Haberi okumak için buraya tıklayın.

Videoyu izlemek için BURAYA tıklayın.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu (TMK) Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda UNESCO TMK Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi Başkanı olan Zeynep Karahan Uslu, İşte Kadınlar'dan Tülay Şubatlı'nın sorularını yanıtladı. Videoyu izlemek için buraya tıklayın

Son Güncelleme: 09.03.2021 14:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.