Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonu Göksu Üçtaş Şanlı,"Kadın sporcu anne olunca sporu bırakmasın"

ÖZEL HABER/ Dört yıl ara verdiği spora dönüp Temmuz ayında Mersin'de Dünya Artistik Cimnastik Şamıpiyonu olan Göksu Üçtaş Şanlı, İşte Kadınlar'a özel açıklamalarda bulundu. Spora 4 yıl ara verip, anne olan Göksu Üçtaş Şanlı, kadın sporcuların evlenip çocuk sahibi olduklarında sporu bırakmamalarını istiyor.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
27 Kasım 2016 Pazar 23:52
Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonu Göksu Üçtaş Şanlı,"Kadın sporcu anne olunca sporu bırakmasın"

Göksu Üçtaş Şanlı, Türkiye'deki başarılı kadın sporcularımızdan. Gaziantep'de 1990 yılında doğan Göksu Üçtaş Şanlı, 5 yaşında başladığı cimnastik kariyerinde sayısız başarıya imza attı. Başarısını daha da taçlandırdı ve Türkiye'yi 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda temsil eden ilk kadın sporcu oldu.
Olimpiyatların ardından sakatlığı nedeniyle spor hayatına devam etmeme kararı almak zorunda kalan Göksu Üçtaş Şanlı, evlendikten sonra anne de oldu ve kızı Lina'yı dünyaya getirdi. Bebeği olduktan 11 ay sonra ise spora yeniden dönme kararı alan Göksu Üçtaş Şanlı, Dünya Cimnastik Federasyonu'nun Temmuzz ayında Mersin'de düzenlediği Mersin World Challenge Cup  - Artistik Cimnastik Dünya Kupası'nda "Kadınlar Yer Hareketleri"nde şampiyon olarak altın madalya kazandı. Göksu Üçtaş Şanlı, şampiyonluk sevincini kucağında bebeği Lina ile paylaştı. 

Onun şampiyonluğu aslında evlendikten sonra iş hayatını bırakan kadınlara adeta bir mesaj niteliğinde. Anne olduğu için kariyerine son vermek yerine tam aksine spora yeniden dönen ve dünya şampiyonu olan Göksu Üçtaş Şanlı, İşte Kadınlar'a konuştu. 2020 Tokyo Olimpiyatları'na hazırlanan Üçtaş Şanlı, spora ara verip neden döndüğünü, şampiyonaya nasıl hazırlandığını, isterlerse kadınların neleri başarabileceklerini anlattı.

  
Altın madalya kazandığınız için hangi duygular içindesiniz?
-Altın madalya kazandığım için tabi ki çok mutluyum ve bu madalyayı kızımla birlikte kazanmak inanılmaz heyecanlı ve çok güzel bir duyguydu.
 
Cimnastiğe ne kadar ara vermiştiniz?
-3 buçuk yıl ara verdim 5 buçuk ayda hazırlandım ve 4 yıl sonra ilk yarışmama Mersin'de katıldım.

Neden ara verdiniz,  bebeğiniz olduğu için mi?
Hayır, ben 2012 Olimpiyatları'ndan sonra bıraktım. 22 yaşında yani.  Daha sonra 2013 yılanda evlendim . 2015 yılında ise kızım Lina doğdu.
Sakatlıklarımdan dolayı ara vermiştim spora. 2012 Londra Olimpiyatları'nda dirseğimdeki sakatlıktan dolayı sadece tek alet denge aletinde yarışabilmiştim. Bundan dolayı içimde hala bişeylerin kaldığını hissettim açıkcası hala yapmam gereken almam gereken madalyalar olduğunu düşünüyordum. Sürekli olimpiyat oyunlarında giydigim mayoma bakip iç geçiriyordum keşke bu mayoyla daha fazla yarışmaya katılabilseydim diye düşünüyordum sürekli.


SPORU FITIK YÜZÜNDEN BIRAKTI
Sakatlığınız neden kaynaklandı?

Boyun fıtığım var çok tedavi gördüm bu konuda ama artık kronik oldu tabi. Hala tedavi görüyorum güçlendirmeye çalışıyorum ama dediğim gibi kronik ağrılarım kaldığı yerden devam ediyor. Ben 5 yaşımdan beri cimnastik yapıyorum ve senelerin vermiş olduğu bir takım başka sakatlıklar da var. Hepsi biraraya gelince insan bazen dayanamıyor tabi.
 
Spora ara verince ne gördünüz?
Ama ara vermek bana çok iyi geldi dışarıdaki bir gözle izleme gözlemleme şansım oldu hem kendimi hem etrafımdakileri ve bana farklı bir bakış açısı kattı. CESARET VEREN EŞİM OLDU
Cimnastiğe yeniden dönmeye nasıl karar verdiniz?

Spora dönmem planlı bir şey değildi. Bebeğim olduktan sonra hala aklımda böyle bir şey yoktu aslında. Daha sonra eşimle konuştuk. "Sence yapabilir miyim, bir olimpiyat oyunları daha görebilir miyim?" diye. Eşim de "Neden olmasın"dedi.  Aslında beni yüreklendiren, cesaret veren o oldu. Daha sonra antrenorümle konuştuk ve çok sevindi o da bu konuda çok destekçim oldu.
 
DÖNMEK ZOR OLDU AMA ...
Ara verdikten sonra dönmek zor oldu mu? 

Ara verdikten sonra dönmek zor oldu. 10 günlük tatilden sonra tekrar antrenmana başladığımızda kendimizi zor toparlarken ben bu kadar aranın ardından ve daha bebeğim yaşına girmeden yarışmaya hazırlanıp girmek için çabalamam gerçekten zordu. Özellikle uykusuz gecelerden sonra antrenmana gitmek beni başlarda epey zorladı ama daha sonra bu duruma alıştım. Ama bu zorluğu aşmak için çok çalıştım ve her zaman yapabileceğime inandım, kendime güvendim ve sorumluluklarımı bilerek disiplinli bir şekilde çalıştım. Hem İzmir'de hem Bolu'da çalışmalarım oldu. Bolu'ya ara ara kampa gittim.
 

YAPABİLECEĞİME İNANDIM
Nasıl başardınız?

Yani 4 sene ara verdikten ve bebeğim olduktan sonra cimnastik gibi zor bir spor branşına geri donmeme kimse ihtimal vermiyordu. Başlasam bile başarılı olabilecegime inanan insan sayısi bir elin parmaklarını gecmiyordu. Tabii daha 5 bucuk ay olmustu dogum yapalı ve sezeryan dogum yaptığım icin hala dikislerim cok agriyordu. Uykusuz gecelerden sonra antrenmana girmek ve performans göstermek bi hayli zor oldu başlarda.  Ama çok çalıştım, kendime güvendim ve yapabilecegime inandım.

YÜREKTEN İSTEYİNCE YAPILAMAYACAK ŞEY YOK
 Yarışma günü neler oldu?
Sonunda Mersin'de yarışacağım için çok heyecanlıydım. İnanın yarışma sabahı  doğru düzgün yemek bile yiyemedim. Heyecandan karnıma ağrılar giriyordu.
Podyuma çıkacak olmak 4 yıl aradan sonra beni heyecanlandırıyordu. Hakeme selam verip seriye başladığım anda herşeyi unuttum ve sanki hiç ara vermemişim gibi yarım kaldığım yerden devam ettim. Hayatımda aldığım en güzel en anlamlı madalyaydı benim için kızım kucağımdaydı ve İstiklal Marşı'nı  okutmak tarifi zor bir duygu gerçekten. 
Insanın gerçekten yürekten istediği zaman yapamayacağı şey yok bence.
 
KENDİMİ AŞMAK İÇİN YARIŞTIM
Mersin’de hangi duygular içindeydiniz?

- Mersin deki yarışmada en büyük rakibim kendimdim. Kendimle yarıştım kendimi aşmak için yarıştım desem daha doğru olur. Çünkü 4 yıl aranın ardından o podyuma çıkmak benim için çok heyecan vericiydi.

 Şimdi yeni hayaliniz nedir?
- Hedefim 2012 Olimpiyat Oyunlarında sakatlığım nedeni ile tek alet yarışabildiğim için yarım kalan heyecanımı 2020 Tokyo Olimpiyatları ile tamamlamak istiyorum. Önümüzdeki dönemlerde Avrupa Şampiyonası, Akdeniz Oyunları ve Dünya Kupalarında madalya ve final kovalamak istiyorum.


KADIN SPORCULARIN TEK EKSİĞİ SPONSORLUK
Kadın cimnastikçilerin önünde herhangi bir engel var mı?

Kadın sporcu olarak suan herhangi bir engel yok benim icin. Tek eksigimiz sponsorluk bu konuda destek istiyoruz. Bir ekibim yok. Antrenorum(Mergül GÜLER) boluda ben izmirde yasiyorum onun icin boluya kampa gidip geliyorum.  İzmirde eşim(Özgür ŞANLI) antrenorluğümü yapiyo o da eski milli cimnastikci izmirde bana o yardımcı oluyo antrenmanlarda.
TOHM-  Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nin  sağlık merkezi var. Herhangi bir sıkıntım oldugu zaman oraya gidiyorum orada hem masaj hem tedavi oluyorum.
 
 Sporculara verilen önem açısından hangi noktadayız?
Bizden daha iyi imkanlara sahip ve bizden daha kötü olan ülkeler var tabiki. Ama onemli olan elimizdeki imkanları ne denli iyi ve amacına uygun kullanabilmemiz. Tükiye Cimnastik Federasyonu bu konuda çok büyük bir ivme kaydetti ve bu dört senede çok yol aldı bir sürü yeni başarılara imza attı. Bizlere de her konuda destek oluyorlar.


RUSYA'DA OLİMPİYAT KÖYÜ VAR
Cimnastikte sporculara en iyi desteği veren ülkeler ve uygulamalar neler?

Hani en iyi ülke diye belirleyebilecegimiz bir yer yok ama Rusya Amerika gibi ülkeler başı çekiyor tabiki.  Örneğin olimpik branşların olduğu milli sporcuların kaldığı spor köyü var. Biz Rusya'ya kampa gitmiştik onun için burayı ornek veriyorum. Cimnastikcilerin antrenman yaptığı yerin üst katında derslikler var ve oğretmenler gelip burada ders veriyorlar Okula gitmiyorlar sporcular. Masörleri doktorları kareografları tabiki var. Bunlar devlet tarafindan desteklenen yerler. Turkiye’de de örneğin kamp egitim merkezleri var. Ben kamp egitim merkezinde büyüdüm. Burası da devlet tarafindan desteklenen yerler. Ben 5 yaşında girdim egitim merkezine ve okul araç  gerecimden tutun eşofman, ayakkabı aklınıza gelebilecek her türlü desteği devlet size veriyor. Bütün masraflarınız buradan karsılanıyor.
Yalnız cimnastik adına Bolu’da var bu sistem. Dğer illerdeki sporcular antrenmana ve okula gitmek icin ömürlerini yollarda geçiriyor.
Şimdi İzmir’e de yapılıyor kamp eğitim merkezi ama inşaatı henüz bitmedi. Edirne'de de yanlış hatırlamıyorsam tam gün var. Yani bu şekilde. Tam olarak bilmiyorum onun icin yanlış bilgi de vermek istemiyorum.
 

 ANNELER ÇOCUKLARINI SPORA YÖNLENDİRSİN
Anne olmak kadınların sporda başarılı olmasının önünde bir engel midir? -Bir anne ve başarılı bir sporcu olarak kadınlara mesajınız var mı?
- Kızım benim uğurum oldu. Onunla birlikte güzel bir başlangıç ve geri dönüş yaptık. Anne olmanın aslında bir engel olmadığını ve bizleri daha güçlü ve daha özel kıldığını farkettim.
 Kadın toplumun aynasıdır, kadın ailedir. Bunun için özellikle annelere sesleniyorum, çocuklarını spor salonlarına getirsinler spor yapmaları için uygun ortam hazırlasınlar. Çünkü düzenli spor yapan çocuklar kendine güveni her zaman diğer çocuklara göre daha yüksektir. Aynı şekilde eğer bir çocuk spor yapıyorsa iletişim becerileri kuvvetli hale gelmiş demektir. Daha sosyal bir ortama bürünmesi sağlar. Paylaşmayı bilen, kötü alışkanlıklardan uzak duran bir birey olur. Spor yapan çocuğun takım çalışması ve liderlik ruhu gelişir. Böylelikle girdiği ortamlarda daha kolay sıyrılarak başarılara imza atması daha kolaylaşmış hale gelir.

KIZLAR SPORU ERKEN YAŞTA BIRAKMASIN
​Birde şunu da eklemeyi unuttum arkadan gelen kız sporcuların sporu erken yasta birakmamaları gerektigini okul evlilik cocuk hic birseyin eger İSTERLERSE basarili olabileceklerine engel olmadığını gostermek içinde başladım diyebilirim. Onlara bu konuda öncü olmak istedim .
 
Son Güncelleme: 28.11.2016 13:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.