Ümran Beba, "Kadınlar öğrenmeye, fırsatlara açık olmalı. Erkekler eşlerini desteklemeli"

İşte Kadınlar'a konuşan PepsiCo Global Başkan Yardımcısı Ümran Beba, "Kadınlar kendine güven duymalı, sürekli öğrenmeye ve yeni fırsatlara açık olmalı. Erkekler ise eşlerinin çalışmasını desteklemeli. Kadınların iş hayatına katılımlarıyla ilgili olarak kadın çiftçiler, kadın girişimciler, kadının iş hayatına hazılanması ve şirket çalışanlarına yönelik destek politikaları uyguluyoruz"

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
08 Nisan 2020 Çarşamba 09:07
Ümran Beba, "Kadınlar öğrenmeye, fırsatlara açık olmalı. Erkekler eşlerini desteklemeli"

Dünyanın en önemli yiyecek içecek şirketlerinden biri olan PepsiCo'nun Kıdemli Başkan Yardımcısı Ümran Beba, ülkemizi globalde temsil eden başarılı iş kadınlarımızdan... Aralarında Pepsi, Lays, Doritos, Yedigün gibi 22 markanın bulunduğu PepsiCo'nun cirosu 65 milyar doları aşıyor. Global çaptaki bu büyük organizasyonda Ümran Beba,  İnsan Kaynakları Global Başkan Yardımcısı olarak kadınların iş hayatına katılımı, yönetici pozisyonlarında yer alması ve eşit ücrete kavuşmaları odak noktasında yer alıyor. 

 

Bu hedefler doğrultusunda ilerleyen PepsiCo'nun Türkiye'de hayata geçirdiği 2 önemli proje ise başarıyla devam ettiriliyor. 2003'te  ‘GAP-CHEETOS Çocuk Gelişim Merkezleri’ ile başlayan ve 2009’da ‘Kızlarımız Okuyor’ ile devam eden eğitimde fırsat eşitliğini hedefleyen sosyal sorumluluk projeleri, “Kızlarımız Okuyor, Işık Saçıyor” ile toplumsal etki yaratacak şekilde dönüşüyor. Kızlarımız Okuyor Projesi, ız öğrencilerin lise ve üniversite eğitimini sürdürebilmesi için burs, mentorluk ve stajdan oluşan bir paket program.  ‘Kızlarımız Okuyor’ Projesinde yer alarak burs, eğitim ve staj programlarından faydalanan kız öğrencilere sunulan eğitim programları kapsamında sadece kişisel gelişimlerine değil, hayatın farklı alanlarında insani gelişimlerine de katkı sağlanarak toplumsal etki yaratmalarına da odaklanılıyor.  

PepsiCo, Uluslararası Gençlik Vakfı ile başlattıkları projede ise gençlerin hayat tecrübesi kazanmaları için online eğitim vermeye hazırlanıyor. Dünyanın 10 ülkesinde başlatılacaka eğitimlerle 1 milyon kıza ulaşmayı hedefliyorlar.  

Ayrıca kadınların da tarım konusunda desteklenmesi için Mart 2019’da, PepsiCo Vakfı aracılığıyla, “She Feeds the World” girişiminin bir parçası olarak, önde gelen insani yardım kuruluşu CARE ile 18,2 milyon dolarlık bir yatırım yapıldı. Bu program sayesinde, dünyadaki yaklaşık 5 milyon kadın çiftçi ve aileleri, mahsul verimini, geliri ve besinlere erişimi artırmalarına yardımcı olmak üzere eğitim ve ekonomik destek alıyorlar. 

Sadece bunlar değil, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasına yönelik pek çok önemli projeyi yürüten PepsiCo Başkan Yardımcısı Ümran Beba'yı daha yakından tanımak istedik. İşte Kadınlar'ın sorularını yanıtlayan Ümran Beba'yı sizlerle baş başa bırakıyoruz... 

ROBERT KOLEJDE BURSLU OKUDU

Eğitim ve kariyeriniz nasıl ilerledi?

1964 yılında Aydın’da doğdum ve üç yıl orada yaşadıktan sonra ailece Ankara’ya taşındık. Bu babamın göreviyle ilgiliydi.

Ankara’da Bahçelievler’de yaşadık. Ulubatli Hasan İlkokulu ve sonrasında Deneme Lisesi Ortaokulu derken din dersi hocamız bana Robert Lisesi’nin lise hazırlık sınavlarından bahsetti. Ben ve ailem konuyu değerlendirip sınava girmeme karar verdik ve 10 kız 10 erkek ögrenci alınan bu sınavı kazandım.

Bu Ankara’dan İstanbul’a gitmek ve aynı zamanda burs almak anlamına geliyordu. Bir sene yatılı okudum, sonra ailem taşındı. Burs alıp karşılığında öğrenci ofisi ve kütüphanede çalıştım.

Sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve takiben İşletme masterını tamamladım.

İş hayatın amaster döneminde Barem Pazar Araştırma şirketinde başladım ve master tezini Colgate Palmolive pazarlama bölümünde görev aldım.

Başer - Colgate ortalığında 6,5 sene pazarlama bölümünde çalışarak pazarlama direktörü oldum ve o noktada Türkiye PepsiCo Frito Lay yiyecek bölümünden gelen teklif ile PepsiCo’ya katılmış oldum. Bu 1994 yılı sonu yani 25 yıl önceydi.

Sonra PepsiCo’da değisik görevler ve lokasyonlar ile bugüne geldik.

34 YILDIR İŞ HAYATINDA

Kariyer yolculuğunuz nasıl ilerledi?

1994 yılının Aralık ayında Pazalama Direktörü olarak PepsiCo’ya katıldıktan sonra İnsan Kaynakları Direktörü ve Ticari Direktör olarak çalışıp 2001 yılında Türkiye Genel Müdürü oldum. Takiben Doğu Akdeniz Bölgesi Genel Müdürü, Güney Doğu Avrupa Bakanı ve Asya Pasifik Başkanı olarak görev yaptım.

2010 yılında Asya Pasifik Başkanı olmak üzere ailece Hong Kong’a taşındık. Bu lokasyonda 3.5 yıl yaşadık. Bu görevim esnasında 25 ülkeden sorumlu idim. Oldukça seyahat yoğun bir donemdi ama benim çok sevdiğim ve etki yarattığım bir görev oldu.

Sonra 2013 yılında Dubai’ye taşındık ve ben Asya Orta Doğu ve Afrika İnsan Kaynakları Kıdemli Başkan Yardımcısı oldum.

Yaklaşık 40 ülke ve 26,000 kişiden sorumlu bir bölge idi.

Takiben Amerika’ya geliş ve merkez ofiste İnsan Kaynakları Kıdemli Başkan Yardımcısı global proses ve operasyonlardan sorumlu oldum. Şu anki görevim yetenek çeşitliliği ve dahil etmeye odaklı. Halen merkez ofiste görev yapmaktayım. Toplam 34 yılllık bir iş hayatım oldu ve yılda 4 haftalık tatillerle bugüne geldik.

Hangi alanda uzmansınız, özellikleriniz neler, kısaca anlatır mısınız? Başka kadınların öğrenmesi, rehber olması için yaptığınız işle ilgili, uzmanlığınız olduğu konuda püf noktalarını paylaşır mısınız?

Ben global bir yöneticiyim, liderim öncelikle. Dört ayrı ülkede, farklı kıtalarda değişik görevler aldım. Ticaret ve insan kaynakları geçmişi üzerine genel müdür olarak tecrübem var. Son 7 yıldır insan kaynakları, transformasyon ve yetenek sistemleri üzerine yoğunlaştım çünkü gelecek için iki konu çok önemli olacak; Yetenek ve teknoloji. Farkı bunlar yaratacak. Bundan sonraki hayatımda da yetenek konusu üzerinde çalışmaya devam edeceğim.

Benim paylaşacağim önemli konular şunlar;

Yeni görevlere hazır olmak

Global bir tecrübe edinmek

Sürekli öğrenmek

En iyi ekiplerle çalışmak

İşin nasıl yürüdüğünü anlamak

Çalıştığınız kurum hangi alanda faaliyet gösteriyor. İşinizde tam olarak neler yapıyorsunuz anlatır mısınız? Yeni projeleriniz neler?

Son 25 yıldır PepsiCo’da çalışıyorum. Yiyecek ve içecek konusunda uzmanlaşmış bir firma. 200 ülkede operasyonlarımız var ve çalışan sayımız 260,000’in üzerinde.

Benim şu anki görevim İnsan Kaynakları kapsamında Global Çeşitlilik ve Dahil Etme üzerine. Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak çalışıyorum. Global bir görev. Organizasyonumuzda tüketici ve müşterilerimizi doğru bi şekilde temsil etmek, verimli kılmak, dahil etmek üzerine. Bu yaratıcılık ve inovasyon için çok önemli ve tabi ki büyümek için çok önemli.

2016 yılında üç global hedef koyduk;

- Kadın yönetici oranı 2025 yılına kadar yüzde 50 olacak

- Kadın/erkek ücret eşitliği sağlanacak

         - Kadınların iş hayatına katılması ile ilgili global projelere 100 Milyon Dolar yatırım yapılacak.

2019 yılı sonundaki sonuçlarımız şöyle;

1.Kadın yönetici oranımız yüzde yüzde 40.8,

Yüzde 50’ye doğru sağlam adımlar ile ilerliyoruz. Hedefi koyduğumuzda bu oran yüzde 37 idi.

2.Yıllık araştırmalar sonucunda kadın ve erkek ücretleri yüzde 1’lik bir aralık içerisinde hareket ediyor. Bu araştırmalar her yıl tekrarlanıyor.

3.Kadının iş hayatına katılımı ile ilgili yatırımlar 4 önemli adımda devam ediyor;

a. Kadın çiftçiler

b. Kadın girişimciler, özellikle yiyecek ve içecek alanında

c. Kadının iş hayatına hazılanması. Bilim Teknoloji Mühendislik ve Matematik alanlarında ve bunları destekleyen tüm beceriler ile.

d. İş yerinde kadın ve tüm destek politikaları ki bunlar tüm çalışınlarımız için.

Şirketin toplam çalışan sayısı nedir? Kaçı kadın kaçı erkek?

PepsiCo’nun çalışan sayısı 260,000’nin üzerinde, şişeleme ortaklarımız ile bu sayı çok daha yüksek tabi ki.

Odak alanımırız olan kadın yöneticiler rakamı yüzde 40.8 ve hedefimiz yüzde 50, 2025 yılına kadar.

Yönetici pozisyonundaki kadın sayısı nedir? Şirketinizde kadın erkek eşitliğine yönelik hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Yönetici oranımız yüzde yüzde 40.8. Esnek çalışma uygulamaları, büyük ofislerimizde kreş bulundurma, özel eğitim ve geliştirme programları gibi.

Ayrıca son iyi yıldır global koçluk çemberi uygulamamız çok etkin.

Genel Müdürlük ile ilgili bilgilendirici ve ilham veren bir toplantı serimiz var.

Daha çok kadın genel müdür görmek istiyoruz.

Kadınlar genelde destek fonksiyonlarına girip, orada yükseliyorlar.

Daha çok kadını kar/zarar, yönetim, üretim ve genel müdürlük görevlerinde görebilmek için programlar düzenliyoruz ve bunların etkisi çok güçlü.

Çalışan kadın olmak ne demek nasıl açıklarsınız? Kadınlar neden çalışmalı?

Çalışan kadın olmak demek hep planlı ve programlı olmak ve destek almak demek.

Hedeflerinizi doğru koyup planlı bir şekilde ilerlemek demek.

34 yıllık kariyerim öncesi ve süresince en önemli destek aldığım kişiler; eşim, çocuklarım, annem, kız kardeşim ve yetişme sürecinde babamdı.

Bunun dışında çalıştığım şirketlerin yapısı ve uygulamaları da destekleyici idi.

Çocuk bakımı konusunda yardım ise diğer bir konu. Çocuk bakıcısı ve okul desteği çok önemli.

Bunların hepsi bir araya gelince iyi sonuç almak mümkün ama her zaman hepsi bir araya gelmiyor ne yazık ki.

Ben bu konuda şanslıydım.

Çalışan kadınların yaşadığı en önemli sorunlar sizce neler? Birkaç maddeyle sıralar mısınız?

Evlilik, çocuk bakımı, yaşlı bakımı gibi süreçlerde kadın epey kendini ve sistemi sorguluyor.

Diğer bir konu uzun saatler çalışmak, seyahat veya lokasyon değişikliği.

Ortamın ne kadar dahil edici olduğu ve esnek uygulamalar.

Eşitlikci yaklaşım ve adil sistemler.

Siz hangi engellerle karşılaştınız, tanık olduğunuz veya yaşadığınız enteresan durumlar var mı? Çalışan kadınlar- iş kadınları karşılaştıkları engelleri nasıl aşabilir?

Ben oldukça şanslı olduğumu düşünüyorum

Ailem beni iyi bir eğitim ve yüksek bir güven ile yetiştirdi.

Sonrasında iyi organizasyonlarda gorev yaptim.

Eşim beni çok destekledi, çocuklarımız da.

Çocuk bakımı konusunda hem aile hem de paralı destek imkanım oldu.

Bir de her cümleyi, her yorumu çok da önemsemedim. Kendimi kadın lider olarak değil, lider olarak gördüm ama otantik kalmaya özen gösterdim.

İki hamilelik dönemimde de yeni bir görev ve terfi aldım.

İkinci oğlumuz olduktan sonra seyahatlerim yoğunlaşmıştı ve hala anne sütü verme çabası içindeydim.

Bu seyahatlerde sütü sağmak, buzluk bulmak, sonru kuru buz ile eve geri getirmek gibi maceralarım oldu, ama çoğu kez başardım.

Bir de bana destek olan yöneticimlerim oldu. Özellikle iki yönetici ile çok uzun süre çalıştım ve beni gerek farklı görevlere ve farklı lokasyonlara ikna etmek konusunda çok etkili oldular.

İstihdamında daha fazla kadının yer alması için kadınlara bir çağrınız var mı? Kadın erkek eşitliğinin sağlanması için erkekler neler yapmalı, erkeklere bir çağrıda bulunur musunuz?

Kadınlar için; kendine güven, sürekli öğrenmeye ve yeni fırsatlara açık olmak.

Erkekler için; eşlerin çalışmasını desteklemek ve evde de yardımcı olmak.

Şirketler daha uzun süre yeni bebek izni veriyor artık babalar için, bunlardan faydalanmak ve gerçekten kadının yanında olmak, doğum sonrası yükü biraz hafifletmek. İş yerindeki erkek yöneticiler için de şunu söylemek istiyorum. En iyi olanı bulmak için herkesin en iyiyi yapabileceğine inanmak ve açık bir bakış açısına sahip olmak lazım. Bazı işler erkek işidir şeklindeki klişeleri kırmak lazım. Açık bir bakış açısı, eşitlikçi, adil bir yaklaşım ve dahil edici bir yönetim tarzı ile daha iyi bir iş gücü hedeflememiz mümkün

Malum Corona Virüs salgını nedeniyle zor günlerden geçiyoruz. Bu süreçte şirketinizde kaç kişi çalışıyor, işten çıkarmalar yaşandı mı, maaşlar ödeniyor mu?

Şirketimizde 260 bin kişiden fazla çalışanımız var.

2019 sonu itibari ile 263,000.

Bizim şirketimiz yiyecek ve içecek sektöründe olduğu için bu dvnemde operasyonlarımıza devam ettik, özellikle süpermarket, bakkal, benzin istasyonu tarzı noktalara dağıtım yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Etkilenen kanallar restoran, otel gibi kanallar oldu. Şu anda Amerika’da 6,000 kişiyi işe almamız gerekiyor ve bunu deklere de ettik. Yiyecek ve içecek kategorisi zor şartlara rağmen operasyonlarına devam ediyor ve edecek. Dolayısıyla işten çıkarma yerine işe alma söz konusu oldu. Maaşlar ödeniyor ve üzerine ön cephe calışanlari için özel ikramiye kondu, çalışma şartlarının zorluğu göz önüne alınarak. Ayrıca evden çalışan ve çocuk bakımında zorlanan aileler için Amerikada Bright Horizons gurubu ile özel bir çalışma yapılıyor ve acil durumlar için bakıcı bulmaya destek olunuyor.

Salgın atlatıldıktan sonra sizce bizi bekleyen en önemli sorun ne? Ne yapılmalı?

Bizim üçana odak alanımız var şu aşamada;

  1. Çalışanlarımız,
  2. İşimizin devamlılığı ve müşterilere hizmet ve
  3. Bulunduğumuz ülkelerdeki genel halkın ihtiyaçları ve bunlara destek olabilmek.

Çalışanlarımızın güvenli şartlarda çalışabilmesi için her tip önlem alınıyor. Özellikle ön cehpe çalışanları için bunu söylüyorum çünkü üretim ve satış devam ediyor. Evden çalışanlar için her tip teknoloji desteği, sağlıklı kalma konusunda bilgilendirme yapılıyor, grup spor seansları düzenleniyor, ayrıca öğrenme odaklı bir program hazırlanıyor.

banner274

Müşterilerimiz bu dönemde raflarını doldurabildiği için mutlular ve bu desteği sürdürmeye devam edeceğiz.

Toplam 45 milyon dolarlık bir fon yaratıldı, htiyaci olan ülkeler ve gruplar için, özellikle yemek ve su yardım desteği olarak.

Bu kriz sonrasında bir süre ekonomide daralma beklemek lazım, bizim yaptığımız hazırlıklar daha çok teknolji kullanımını artırmak, evden çalışmanın daha yoğun olacağını öngorerek buna göre bir iletişim platformunu güçlendirmek, online satış artışını destekleyici çalışmaları hızlandırmak gibi.

Gelecekteki iş ortamı artık aynı olmayacak, bu süreci yaşayan şirketler ve çalışanlar farklı bakacaklar iş yapış şekilllerine.

İŞ DÜNYASINDAKİ KADINLARIN BİYOGRAFİLER İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

SİZ DE İŞ DÜNYASINDA YER ALIYORSANIZ BİZE BİYOGRAFİNİZİ FOTOĞRAFLARINIZLA BİRLİKTE GÖNDERİN YAYINLAYALIM.

istekadinlarmedya@gmail.com

BİYOGRAFİLER
Esin Güral Argat kimdir?
Esin Güral Argat kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Aslı Erdoğan kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Alsev Utku kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Ahu Dolu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Esra Osmanağaoğlu kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Serpil Timuray kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül Bensel kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Ayşegül İldeniz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Gözde Erbaz kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ayşen Zamanpur kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Ruken Mızraklı kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Perihan Çöçelli kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Selen Erdeniz kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Güzin İlker kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Özgül Öztürk Aksu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Esra Bezircioğlu kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Feyhan Kapralı kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Fisun Usta kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Özlem Açıkel Turhan kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Devrim Erol kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Gamze Cizreli kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Bahar Kayserilioğlu kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Emine Perviz Erdem kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şule Yüksel kimdir?
Şila Gök kimdir?
Şila Gök kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Sanem Oktar kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Çiğdem Ertem kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Zehra Güngör kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Tülin Akın kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Başak Taşpınar Değim kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Neşe Gök kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Yasemin Bedir kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Çağlar Çabuk Kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Rengin Onay kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
Zuhal Mansfield Kimdir?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
CAROLINE KOÇ KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
LEYLA ALATON KİMDİR?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Melek Pulatkonak Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
Neriman Ülsever Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
EBRU ÖZDEMİR Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
BERNA İLTER Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
DAMLA BİROL Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
MERİ İSTİROTİ Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
Zeynep Bodur Okyay Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
DERYA TÜRKKORKMAZ Kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
İpek Kıraç kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
Zuhal Şule Kuban Arditti Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
SEMİHA ÖZTÜRK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL YAMAK Kimdir?
PROF.DR. SİBEL
Nilüfer Bulut kimdir?
Nilüfer Bulut kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Zehra Neşe Kavak Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Gülsüm Azeri Kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Rina Onur Şirinoğlu kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Dilek Ersöz Adak kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Binnur Güleryüz Onaran kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Rana Özşeker kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Aslı Derbent Özkan kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Müge Yalçın kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Cavidan Demirağ kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Meriç Aykol kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Zeliha Saraç kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Fatma Büyükbaş Umut kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Nazan Özbaydar kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Cansel Turgut Yazıcı kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Ceyda Çarmıklı Kılıçaslan kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Neşecan Çekici kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Füsun Yılmaz Phillipson kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
Özlem Gökçe kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
GÜLFEM SENA TANDOĞAN kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
AYŞEGÜL ŞAHİN KOCAMEŞE kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
Pınar Ersin Kollu kimdir?
TÜLİN AYDAN ORMANCI
TÜLİN AYDAN ORMANCI
Hülya Demir kimdir?
Hülya Demir kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Sevdil Yıldırım kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Yasemin Budak kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Dilek Cesur kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Didem Ertop kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Oylum Talu kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Canay Atalay kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
Elif Ergu Demiral kimdir?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
PINAR DEMİRDAĞ KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
HANDE BERKTAN KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
EMİNE SABANCI KAMIŞLI KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
BERRİN BENLİ KİMDİR?
Bahar Saygılı kimdir?
Bahar Saygılı kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Şahika Encümen kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Elif Dağdeviren kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Ece Çiftçi Kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Erman Karaca kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Gül Günver Turan kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Tülin Karabük kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Mehru Aygül Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Gökçe Gülcüler Kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Suzan Toplusoy kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Hediye Güral Gür kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Diğdem Cengiz Gürsel kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Funda Ocak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Aslı Şafak kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Tuğba Jabban kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Duygu Yılmaz kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Hülya Gedik kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Özlem Akyüz Atamer kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Rana Birden Çorbacıoğlu kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Tülin Tezer Kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Filli Boya'nın sahibi Gözde Akpınar kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Ufuk Tarhan kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
Gülcan Güçlü kimdir?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
TANJU CEPHELİ KİMDİR?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
PINAR KALAY AKSAKAL Kimdir?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
SUZAN SABANCI DİNÇER KİMDİR?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Yeşim Müftüler Seviğ kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Didem Dinçer Başer kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Özge Akbulut kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Sevilay Kop kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Ebru Dildar Edin kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Canan Ercan Çelik kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Ebru Arzu Çağdaş kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Elif Dürüst kimdir?
Başak Şengül kimdir?
Başak Şengül kimdir?
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
CANAN ÇELEBİOĞLU KİMDİR
Tuğba Özdenal kimdir?
Tuğba Özdenal kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Nilhan Antitoros kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Melek Özkesen kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Zeynep Hüveyda Akdilli Oral kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Ayşe Yenel kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Buket Eminoğlu Pilavcı kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Serra Titiz kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Aysun Sayın kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Meral Güzel kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Fatoş Karahasan kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Meral Altınok kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Gülbin Uzuner Bekit kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Sıla Cılız İnanç kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
Pelin Akın Özalp kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
İdil Yiğitbaşı kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Serra Akçaoğlu kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Nurdan Altay Güngör kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Dürrin Süer Kılıç kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Ayşe Hasol Erktin kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Pınar Konya kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Nilüfer Demirkol kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Emine Başdağ kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Sinem Cantürk kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Pelin Kuzey Kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Sema Güral Sürmeli kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Zehra Öney Kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Servisîmin Cömert Birced kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir?
Oya Ünlü Kızıl kimdir? BİYOGRAFİLER
Ayla Kurtuluş kimdir?
Ayla Kurtuluş kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Güldem Berkman Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Yasemin Merih Alparslan Kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
Deniz Aktürk Erdem kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
İpek Cem Taha kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Sokullu kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Emel Temuçin kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Tijen Armağan kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşen Güven kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Ayşe Serpil Dağlı kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Aylin Caner Ataman kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Tuğçe Altıok Russo kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Konca Çalkıvik kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sema Yurdum kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Sedef Orman kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Zehra Çataltepe kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Ayşe Birsel kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Tijen Mergen kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Gül Gürer Alimgil kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Suay Aksoy kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Yonca Eldener kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Barış Karakullukçu kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Saadet Özkan kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Münteha Adalı kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Berna Öztınaz kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Canan Çakmakçı kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Senem Kılıç kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Candan Karabağlı kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Nurten Sancak kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Şefika Pekin kimdir?
Harika Güral kimdir?
Harika Güral kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Pelin Omuroğlu Balcıoğlu kimdir?
Elif Aral kimdir?
Elif Aral kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Selda Seçkinler kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Esra Yazıcı Tözge kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Hülya Mutlu kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Çiğdem Tüzün kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Işık Deliorman Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Meltem Taylan Aydın kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Vildan Polat kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Ebru Dorman kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Gülden Türktan kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Ümran Beba kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Nihal Temur kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Kamuran Uçar kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Ebru Şenel Erim kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Selin Çetinelli kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Özlem Yeşildere kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Aslı Kölükfakı kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Seçil Baykara Şendağ kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Ela Gökkan Savcı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
Şerife Kutlu Kırımlı kimdir?
İdil Özbek kimdir?
İdil Özbek kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
Gürsu Bahar Ünal kimdir?
 Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Fazilet Vardar Sukan kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Sadiye Birep Aygün kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Hande Bursalıoğlu Beceren kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Sevil Atasoy kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Ayşe Tükrükçü kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Didem Gürcüoğlu Tekay kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Işık Keçeci Aşur kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Dilnişin Bayel kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Gökşen Töre Sancak kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Ahu Büyükkuşoğlu Serter kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Aslıhan Tolun kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Tülin Güzel kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Nuray Akmeriç kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Dilek Ataman Bağdatlıoğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Ayşe Canan Ediboğlu kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Esra Oflaz Güvenkaya kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Zeynep Harezi kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Dilek Dayınlarlı kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Bidar Özgür Ulutaş kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aytül Erçil kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aysu Kes Erkul kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Aycan Kurtoğlu kimdir?
Berna Kırcı Aşıroğlu
Berna Kırcı Aşıroğlu
İrem Aşçıoğlu kimdir?
İrem Aşçıoğlu kimdir?
Başak Önen kimdir?
Başak Önen kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Günseli Ünlütürk Kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Filiz Ergin kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Feyhan Yaşar kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Selen Kocabaş kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Meltem Kurtsan kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Ayşe Begüm Özdoğularlı kimdir?
Nursel İlgen
Nursel İlgen
Serra Sabancı kimdir?
Serra Sabancı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Bilgen Çağlı kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Ülkü Özcan kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Nevra Özhatay kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Fatma Füsun Akkal Bozok kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Ayşe Öztuna Bozoklar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Funda Güngör Akpınar kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Berra Doğaner Kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Sibel Yücel kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Ayşe Akkın Kimdir?
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Elvan Hamidoğlu kimdir_
Simay Dinç kimdir?
Simay Dinç kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Işınsu Kestelli kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?
Yeşim Toduk kimdir?

123456789


Son Güncelleme: 20.04.2020 03:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.