Menekşe Ahbab, Dünyaca Ünlü Executive PA Ödülüne Aday Gösterildi

Johnson Controls’da Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Alp Yılmaz’ın asistanlığı ile beraber, ofis müdürlüğü ve pazarlama koordinatörlüğünü yürüten Menekşe Ahbab, dünyanın en eski ve en köklü mesleki ödüllerinden biri olan Executive PA Ödülleri finalistleri arasına seçildi.

Menekşe Ahbab, Dünyaca Ünlü Executive PA Ödülüne Aday Gösterildi

Johnson Controls’da Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Alp Yılmaz’ın asistanlığı ile beraber, ofis müdürlüğü ve pazarlama koordinatörlüğünü yürüten Menekşe Ahbab, dünyanın en eski ve en köklü mesleki ödüllerinden biri olan Executive PA Ödülleri finalistleri arasına seçildi.

Tülay ŞUBATLI
Tülay ŞUBATLI
22 Ağustos 2019 Perşembe 15:27
Menekşe Ahbab, Dünyaca Ünlü Executive PA Ödülüne Aday Gösterildi

Avustralya'da yayınlanan Executive PA Media dergisi,  dünyanın önde gelen şirketlerinde üst düzey yönetici asistanlığı yapanlara yönelik düzenlediği 2019 Executive PA Ödülleri için finalistleri belirledi. Finalistler arasında Türkiye'den Johnson Controls’da Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Alp Yılmaz’ın asistanlığı ile beraber, ofis müdürlüğü ve pazarlama koordinatörlüğünü yürüten Menekşe Ahbab da yer aldı. 

Executive PA Media, Menekşe Ahbab'ın finalistlerden biri olduğunu duyururken ondan şu sözlerle bahsetti, "Menekşe hızlı, proaktif, odaklanmış bir şekilde çalışır. Her zaman yeni sorumluluklar alıyor, o bir oyun değiştiren yönetici asistanı..." 

Ödül töreni 5 Eylül akşamı Doltone House Hyde Park'da yapılacak. 

MENEKŞE HEPİMİZİ GURURLANDIRDI

Johnson Controls’da Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Alp Yılmaz, Menekşe Ahbab'ın ödüle aday gösterilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi, 

“Ben de öncelikle Menekşe Hanım’ı tebrik ederim. Hepimizi gururlandırdı.Menekşe, şirket stratejilerini ve değerlerini herkesi kapsayan ve anlayacağı dilde transfer eden, durumsal yönetimi iyi yapan, parçaları ve insanları birleştirip takım kurabilen, sonuç odaklı, asla pes etmeyen ve mücadelesinde çizgisini bozmayan bir çalışma arkadaşımızdır. Menekşe’nin diğer önemli özellikleri ise; alçak gönüllü ve öğrenmeye ve yeniliklere açık olmasıdır. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmenin ötesinde, katkı sağlayabileceği her alanda aktif rol almaktadır. Şahsen en sevdiğim özelliklerinden biri ise bildiklerini insanlara aktarması ve eğitmesidir.

Menekşe Hanım’ın çok daha güzel adaylıkları olacağına gönülden inanarak başarılar dilerim.”

Executive PA ödülleri finalistleri arasında yer alan Menekşe Ahbab, İşte Kadınları'ın sorularını yanıtladı. 

 

GLOBAL MARKALARIN ARANILAN İSMİ

Kısaca kendinizden bahseder misiniz, eğitimi, kariyer hayatınız nasıl ilerledi?

Öncelikle bu keyifli röportaj için çok teşekkür ederim. İstanbul Üniversitesi Klasik Filoloji Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü tamamlayıp, 1 yıl Londra’da lisan eğitimimi tamamladım. 1995 yılında, Londra merkezli FutureMinds adlı bir eğitim şirketinin kurucusunun teklifiyle, şirketin İstanbul ofisinde, yönetici asistanı ve ofis müdürü olarak iş hayatına atıldım. 2005 yılında Adidas Zone Middle (Türkiye, Romanya, İsrail, Kıbrıs and Bulgaristan) Genel Müdürü’nün asistanlığını yaptıktan sonra, 2007 yılında Deloitte Touche Tohmatsu Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik İş Geliştirme Ortağı ile CFO asistanlığını birlikte yürüttüm. 2013 yılında Genel Müdür asistanı olarak Hewlett-Packard Türkiye’ye katılıp, şirketin bölgesel direktörlerine 2017 yılına kadar asistanlık yaptım. Temmuz 2018 itibariyle yine kendi sektörünün liderlerinden Johnson Control’da Türkiye ve Hazar Bölgesi Genel Müdürü Alp Yılmaz’ın asistanlığı ile beraber, ofis müdürlüğü ve pazarlama koordinatörlüğünü birlikte yürütürüyorum. Aynı zamanda Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünde öğretim görevlisi olarak geleceğin yönetici asistanlarına eğitim veriyorum.

Nisa ve Azra adında iki kızım var. Başarının en önemli birleşenlerinden birinin denge olduğuna inanıyorum. Kızlarım ve ailemle geçirdiğim kaliteli vakit benim için çok kıymetli. Bunun da ötesinde mesleki başarımda ailemin büyük bir katkısı var. Uzun doğa yürüyüşleri, seyahat etmek, futbol (koyu bir Beşiktaşlıyım J) kitap özellikle şiir okumak, sanata dair her herşey ilgi alanım içinde yer alıyor.

24 YILLIK MESLEKİ BİRİKİMİM ADINA GURUR DUYUYORUM

Siz hangi özelliklerinizden ötürü finalistlerden biri olarak seçildiniz?

Executive PA Ödülleri, dünyanın en eski ve en köklü mesleki ödüllerinden birisi olarak, 140'tan fazla ülkeden aday kabul eden tek global ödül olma özelliği gösteriyor. Çeşitli kategorilerde verilen bu ödüller için bazı önemli kriterler aranıyor. En önemli kriter yönetici ve takım ile mutlak uyum içinde şirket hefeflerine katkı sağlayan, sonuç alan çalışmalar yapmış olmak. Bunun yanısıra proje yönetimi, organizasyon becerisi, iletişim ve değişim yönetimi de önemli kriterler arasında sayılabilir.

Böylesi prestijli bir ödül için aday olmak ve finalistler arasında yeralmaktan hem ülkem, hem şirketim ve hem de 24 yıllık mesleki birikimin adına gurur duyuyorum.

İYİ BİR YÖNETİCİ ASİSTANININ ÖZELLERİ

İyi bir yönetici asistanının özellikleri nelerdir?

Yönetici asistanları geçmişten günümüze şirketlerin başarılı birer iletişim mühendisleriyken, bu becerilerini, yönetim deneyimleriyle harmanlayıp bugün şirketlerin tam kalbine yerleşerek perçinlediler. Yol haritasını çizen, stratejiyi belirleyen, icraatı en üst düzeyde yöneten kişi ve ekiplerle dirsek dirseğe çalışmanın ve dijitalleşmenin de etkisiyle yıllar içinde yönetici asistanlarının liderlik kasını geliştirmeleri çok doğal bir sonuç. Yönetici asistanları artık klasik iş tanımlarının dışında yönetsel birçok sürece dahil olarak şirket başarısında büyük pay sahibi oldular.

Bana yönetici asistanının sahip olması gereken özellikleri 10 yıl önce sorsaydınız, belki bugün verdiğim cevaptan farklı bir cevap alırdınız. Fakat bugün birçok meslekte olduğu gibi bizim mesleğimizde de büyük bir değişim söz konusu. Charles Darwin’in “En güçlü veya en akıllı değil, değişime en iyi uyan ayakta kalır” sözüne katılıyorum. Teknoloji ve dijitalleşme ile iş yapış şekillerimiz, yöntemlerimiz hızla değişiyor. Dün yaptığımız işi bugün daha iyi, daha hızlı ve daha verimli yapmak için yeni trendleri takip etmek ve şirketimizin kullandığı dijital çözümlere hakim olmak sürdürülebilir başarı açısından kaçınılmaz oldu.

YÖNETİCİ ASİSTANI OLMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

İyi bir yönetici asistanı olmak isteyen kadınlara önerileriniz nelerdir?

Yönetici asistanlığı mesleğinin birçok “onsuz olmaz”ı var. İyi ve başarılı bir yönetici asistanı olmak için mesleki olarak yeniliklere açık olmak, lokal veya uluslararası mesleki platformlarda network toplantılarına, rutin eğitimlere, zirvelere katılmak elbette çok önemli ama yeterli değil. Bence diğer mesleklere kıyasla yönetici asistanlığı bazı kişisel özellikleri zorunlu kılıyor. İletişim yeteği, empati ve insan odaklı olmak bunlardan sadece birkaçı, gizliyi korumak, insiyatif kullanmak ve bunların hepsini ekstra bir çaba harcamadan yapmak bir asistanın DNA’sının önemli bir parçası olduğunu düşünüyorum. İnsan odaklı, sorunun değil ama çözümün bir paraçası olup, her koşulda kendin gibi olmak bu meslekte başarı yolunu büyük ölçüde açtığına inanıyorum.

Son Güncelleme: 23.08.2019 10:39
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.